PTSD 

اضطراب پس از سانحه

اختلال اضطراب پس از سانحه(PTSD) در پی تجربه یا مشاهده یک اتفاق ناگوار رخ می دهد. مانند تصادف، تجاوز، از دست دادن عزیزان..
علاوه بر این, اضطراب پس از سانحه(PTSD) در شغل هایی مانند آتش نشانی، آمبولانس ، پرستاران و… بیشتر دیده می شود.
Ptsd یا اختلال پس از سانحه در کل پس از رخ داد یک تجربه تلخ به وجود می آید و علایم آن می تواند پس از یک تاخیر چند هفته ای یا چند ماهه شروع گردد.

این افراد احساس غم ، افسردگی ، اضطراب ، گناه ، یا عصبانیت شدید می کنند , همراه با علایم زیر:
 •یادآوری سانحه
در اختلال PTSD,حادثه مداوما پيش چشم شان  تكرار مي شود. ممكن است بصورت یادآوری در طی روز و يا كابوس در خواب باشد. یادآوری ها ممکن است آنچنان واقعی بنظر برسند كه احساس كنند واقعا آن حادثه در حال اتفاق افتادن است. آن را در ذهن خود می بينند اما ممكن است احساسات (ترس،غم ) و يا حواس فيزيكی(اعم از شنوايي ،  بويايي ،  درد)كه اتفاق افتاده بود را دوباره احساس كنند.
حتی مسایل معمولی مانند یک بو, یک حالت آب و هوایی, یک صدا که در زمان واقعه وجود داشته باعث یادآوری شود.
مانند فردی که در هوای بارانی تصادف کرده است.
•فرار یا بی تفاوتی نسبت به مساله
در این مواقع فرد خود را بسیار سرگرم وقایع و اتفاقات روزانه میکند مانند بیش از حد کار کردن یا فرار از موضوعات و اتفاقاتی که با آنها به فرد یاداوری می شود.
 آنها ممكن است خود را به بي تفاوتی كامل بزنند. كمتر با ديگران ارتباط برقرار کنند و در نتيجه زندگی كردن و كار كردن با آنها سخت تر مي شود.
•حالت گارد گیری
فردی که به اختلال اضطراب پس از سانحه دچار است, ممکن است فرد همیشه در حالت آماده باش قرار گیرد ومنتظر خطر باشد.
 آنها نمیتوانند احساس آرامش داشته باشند, احساس اضطراب دارند و بسختی میتوانند بخوابند,اطرافيان آنها می بينند كه بيقرار و نا آرام هستند.
علايم ديگر:
واکنش های احساسی اغلب همراه با دردهای عضلانی, اسهال , ضربان نامنظم قلب,سردرد , ترس و حملات پنیک, ضربان نا منظم قلب,سردرد , ترس و حملات پنیک, افسردگی, نوشیدن بیش از حد الکل ,مصرف مواد مخدر و دارو بخصوص مسکن ها ست.

 

نویسنده: کیانا کاوه

مرکز مشاوره و روانشناسی آبان 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست