چرا گروه درمانی؟

بیشتر مشکلات انسانهایی که کارشان به درمان کشیده شده,به دلیل ناکارآمدی روابط بین فردی است که از گذشته برای فرد شروع شده و در زندگی الان و حال وی مشکل ایجاد کرده است.
سلامت روانی با زندگی اجتماعی فرد رابطه تنگاتنگی دارد,معمولا یکی از سوالهایی که در مصاحبه های بالینی از افراد میپرسند در مورد روابط میان فردیشان است با خانواده دوستان همسر و اطرافیان.
یکی از روشهای قدیمی گروه درمانی , روش” جوزف اچ پرت” با بیمارن مبتلا به سل است که  از سخنرانی های انگیزشی برای بالا بردن روحیه ی بیماران استفاده شده است.
یکی از شخصیتهای مهم گروه درمانی “ال مونرو” بود که از اصطلاح گروه درمانی هم استفاده کرد و چون انسان ,موجودی اجتماعی است روابط, در زندگی فردی ما بسیار تاثیر گذار است,بنابراین یکی از درمانهای موثر, گروه درمانی میتواند باشد که یکی از مزیت های گروه درمانی کم هزینه بودن آن است.

گروه درمانی چیست و چه مشکلاتی را درمان میکند؟ - مرکز مشاوره مکث

 

از دیگر مزیت های گروه درمانی ,این است که خود گروه, به کمک درمانگر می آید و در تکنیکهای مختلف میتواند حضور گروه موثر باشد, مانند بازسازی شناختی که با همراه شدن دیگران در گروه میتواند تاثیر به سزایی روی افراد بگذارد.
گروه درمانی در ابتدا, بیشتر برای بالا بردن انگیزه ی بیماران برای درمان ، زندگی و روحیه استفاده میشد حتی در حال حاضر هم برای بالابردن انرژی روانی بیمارن سرطانی درطول دوره درمان برگزار میشود و همینظور گروه درمانی هایی داریم برای افرادی که سوگ را تجربه کردند جهت درمان سوگ .
مثال بارز گروه درمانی, بعد از جنگ جهانی دوم بوده, که با بازماندگان جنگ و مجروحان جنگی و کسانی که از اردوگاههای کار اجباری جان سالم به در میبردند شروع شد.

نوشته شده توسط : آناهید اسلامی

               “کلینیک روانشناسی و مشاوره آبان”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست